Catedra de Istorie

„Istoria este cartea de capatâi a unei naţiuni” - NICOLAE BALCESCU

Profesor grad I Bilbie Petriţa - Cntact petrita_b62@yahoo.com

Profesor grad I Prisacariu Mihaela - Şef Cerc Istorie - Contact myhamail1974@yahoo.com

Profesor grad I Schimbeschi EdmondoIonut- Şef Catedră Istorie - Contact sei.caine@yahoo.com

Legături utile

http://www.edu.ro/calendarul-examenului-na%C8%9Bional-de-bacalaureat-2018

https://www.edu.ro/sites/default/files/fisiere%20articole/calendar%20bacalaureat%202018.pdf

http://subiecte.edu.ro/2018/bacalaureat/modeledesubiecte/probescrise/

http://www.istorie-bucuresti.ro/page.php?10

http://www.isjbacau.ro/compartiment-curriculum/istorie/an-scolar-2017-2018/calendarul-concursurilor-nationale-si-transdisciplinare-anul-scolar-2017-2018/view

http://media.rtv.net/other/201711/e_c_istorie_2018_var_model_87834600.pdf

https://liceunet.ro/bacalaureat/istorie/programa

Concursuri şi olimpiade

Hanganu Ştefania, XII A- premiul 2 concursul de eseuri ŞCOALA - UNIVERSUL CUNOAŞTERII, Bacău, oct.2016

Găină Ardeleanu Iulia, XI A- premiul 2 concurs naţional ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT SIMBOL AL EXISTENŢEI NOASTRE CREŞTINE, Suceava, dec.2016

Bocancea Ştefan, XI A- premiul 2 concurs naţional ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT, SIMBOL AL EXISTENŢEI NOASTRE CREŞTINE, Suceava, dec.2016

Căzănel Iustina, XI A- premiul 3 concurs naţional ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT, SIMBOL AL EXISTENŢEI NOASTRE CREŞTINE , Suceava, dec.2016

Alexa Miruna, premiul 2 concurs naţional ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT, SIMBOL AL EXISTENŢEI NOASTRE CREŞTINE, Suceava, dec.2016

Spătaru Ionela, XII A- premiul special concursul naţional România europeană – oameni, locuri, fapte –întretrecut ,prezentşiviitor, Galaţi, noiembrie 2016

Alexa Miruna, XI A, Gaman Anca, XI A, menţiune concursuljudeţean EVREII ŞI HOLOCAUSTUL , Craiova, ian. 2017

Olimpiada de istorie faza județeană – Mențiuni : CIOCAN DUMITRIŢA, XII A

Concursul național Eroul meu de ieri și de azi- premii speciale - HULUȚĂ SIMON, X B, CAZANEL IUSTINA , XI A

Concursul național interdisiplinar DESCOPERĂ MONUMENTE ROMÂNEȘTI-premiul II- CAPRARU ECATERINA, GAINA ARDELEANU IULIA, XI A

Concursul județean EVREII ŞI HOLOCAUSTUL, premiul III-ALEXA MIRUNA, XI A

Concurs interjudetean OLIMPIADA MICILOR ISTORICI, premiul I-SAVA DIANA, ATONOAIE MIRUNA, TEFELEŞ AMALIA, premiul II- BUNDUC MARIA, mentiune-LUCA ALEXANDRA, clasa a VI a.

Concurs international COPII IN LUMEA CUVINTELOR, premiul I-ALEXA MIRUNA, premiul II- NICODIM ANGELICA, COTFAS MARIA, XI A

Mentiuni Faza judeteana Olimpiada de istorie

Merlici Ioan clasa XII D

Bighiu Steliana clasa X C

Premii obţinute în cadrul Proiectului interdisciplinar Paşaport pentru cultură concurs evaluare nationalăşi bacalaureat clasele II XII

Premiul II Ghenade Adrian clasa XII D

Cojocariu Bianca Clasa XII D

Premiul III

Huian Bianca Clasa XII D

Cotfas Elena clasa XII D

Bobeica Andreia clasa XII D

Merlici Ioan clasa XII D